Книжки по сільському господарству

Морфо-функціональні особливості деяких риб паразитів

Мельник. Анатомія риб

Деякі види риб ведуть паразитичний спосіб життя, паразитуючи як на інших видах, так і на представниках свого виду. Явище паразитизму на представниках свого виду, що одержало назву симбіопа-разитизм, характерне для глибоководних вудильників (рис. 421) у яких дуже різко виражений статевий диморфізм. У самців, що пройшли метаморфоз замість личинкових зубів у передній частині рота розвиваються особливі зуби, не зв'язані з щелепами і з'єднані своїми основами. Вони діють як щипчики для захоплення дрібної здобичі і для прикріплення до самок.
Найяскравіше статевий диморфізм виявляється в розмірах. Усі самці, що вільно рухаються, досягають у довжину не більше 16-46 мм. Самки набагато крупніші. Хоча в більшості видів вони не перевищують у довжину 5-10 см, у декількох видів самки досягають 20 см, у криптопсара {Cryptopsaras couesi) до 44 см, а в гімантолофа (Нітап-tolophus groenlandicus) — до 60 см і ваги 4 кг. Найбільший самець у гімантолофа має довжину всього 46 мм і вагу 0,82 г, тобто по довжині він менший за самку в 13 разів, а по масі в 5000 разів. Однак найкрупніші самки церації (Ceratias holboelli), що досягають у довжину понад 1 м.
У чотирьох родинах глибоководних вудильників (Caulophrynidae, Ceratiidae, Neoceratiidae і Linophrynidae) існують зовсім незвичайні відносини між статями, що не зустрічаються серед інших риб і невідомі для хребетних тварин. Вони виражаються в тому, що карликові самці живуть у вигляді паразитів на тілі самок. Самець занурюється в шкіру самки гострими щипчикоподібними зубами. Незабаром губи і язик такого самця цілком зливаються з тілом самки, а його щелепи, зуби, очі і кишечник поступово атрофуються так, що зрештою він перетворюється в придаток, який виробляє сперму. Живлення паразитуючого самця здійснюється за рахунок крові самки, тому що її кровоносні судини з'єднуються із судинами самця (рис. 422). Але зябра самця і малюсінькі зяброві отвори зберігаються, внаслідок чого кров, що надходить до нього, може збагачуватися киснем.
Розходження в розмірах самки і паразитуючого на ній самця можуть бути величезними. Так, наприклад, у самки церації довжиною 119 см і вагою 7 кг самець, що прикріпився до неї, мав довжину 16 мм і важив всього 14 мг. Паразитуючий самець, що живиться за рахунок самки, у цього виду може досягати в довжину 16 см. В інших 7 видів, у яких виявлений паразитизм самців після прикріплення до самок самці, очевидно, уже не збільшуються в розмірах і не перевищують у довжину 14-22 мм.
Рис. 421
Рис. 421. Глибоководні вудильники: 1 — самка церації з паразитуючим самцем — 1а; 2 — неоцерація з паразитуючим самцем — 2а; 3 — каулоф-ріна; 4 — меланоцет; 5 — борофрина; 6 — гігантактис
Паразитуючі самці прикріплюються тільки до дорослих самок і лише після того, як вони самі завершать стадію метаморфоза. На одній і тій же самці на різних ділянках її тіла може одночасно прикріплюватися до трьох самців. Після прикріплення до самки, самці назавжди втрачають самостійність і, очевидно, протягом ряду років беруть участь у розмноженні. До переходу на паразитичний спосіб життя самці мають добре розвинуті очі і дуже великі нюхові органи. Це дозволяє припускати, що вони відшукують самок по специфічному запаху, сліди якого зберігаються довгий час у практично нерухомій воді великих глибин. Наблизившись до самки, самець, очевидно, може візуально «уточнити» її приналежність до свого виду за будовою ески, освітлюваної спалахами її світного органа, або ж за кольором і частотою самих спалахів, закодованих відповідним чином. Самці інших шести родин глибоководних вудильників, очевидно, ведуть вільний спосіб життя, але не виключена імовірність, що і вони в період нересту тимчасово прикріплюються до самок.
Риба прилипало за допомогою присоски, розміщеної на голові (рис. 423) прикріплюються до різних «господарів» — великих риб, черепах, китів, а іноді і до морських кораблів. Таке присмоктування значно збільшує можливості пересування прилипал, хоча вони цілком здатні і до самостійного плавання.
Рис. 422
Рис. 422. Розміщення самця вудильника на тілі самки (із Грассе П., 1958 p.): І-II етапи приростання ротового апарату самця до тіла самки; III — топографія внутрішніх органів прирослого самця: 1 — головний мозок; 2 — шлунок; 3 — нирка; 4 — сечовий міхур; 5 — анальний отвір; 6 — сім'яник; 7 — печінка; 8 — серце; 9 — з'єднувальний сосочок
Рис. 423. Риба прилипало
Рис. 423. Риба прилипало

Ви бачите тільки 39% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.