Книжки по сільському господарству

Залози внутрішньої секреції

Мельник. Анатомія риб

Кожна тканина або орган тіла виділяють певні продукти обміну, які не відразу виводяться з організму, а певний час циркулюють у середині тіла. Ці речовини зазвичай не є індиферентними, а спричиняють або певну загальну дію на організм або діють тим чи іншим чином на певні тканини і органи. Любий орган, що виділяє певні речовини, спричиняє певну дію на інші органи, і таким чином крім нервових зв'язків, встановлюється певний хімічний зв'язок між органами всього тіла. Такі дієві (збуджувальні або гальмівні) хімічні речовини мають назву гормонів, і процес їх виділення називається внутрішньою секрецією або інкрецією. Залози, які виділяють гормони називаються залозами внутрішньої секреції.
Залози внутрішньої секреції риб досліджувалися переважно гістологічно, і лише у меншій мірі фізіологічно; лише деякі з них вивчені більш менш детально.
До залоз внутрішньої секреції рибоподібних та риб потрібно віднести: епіфіз, гіпофіз, щитоподібну, зобну, між- і надниркові та ульти-мобранхіальні залози.
Епіфіз. Функції епіфіза зазвичай виводяться по аналогії з вищими тваринами: у щурів видалення епіфіза спричиняє прискорення росту, збільшення статевих залоз і посилення статевого розвитку; тому можна розглядати значення епіфіза як органа, що гальмує ріст і статеве дозрівання. Діяльність в цьому напрямі здійснюється у взаємному зв'язку з функціями гіпофіза, статевих залоз і, можливо, інших органів. Проте, дані різних авторів відносно різних тварин суперечливі. Є думка, що діяльність епіфіза пов'язана зі зміною забарвлення риб.
Гіпофіз. Значно більше відомо щодо ролі і значення гіпофіза. За ступенем і формою розвитку гіпофіз у риб такий різноманітний, як ні у яких інших хребетних. У гіпофізі вугра можна розрізняти наступні частини: мозкову, проміжну, головну і перехідну; перша з них походить від лійки (infundibulum), друга — від дна проміжного мозку, тоді як третя, головна частина, функціонально зовсім не пов'язана з мозком; вона займає найбільш ростральне положення і складається із залозистої паренхіми, що виділяє свої продукти у прилеглікровоносні судини; це справжня залоза внутрішньої секреції перехідна частина як би сполучає головну і проміжну частки; вона також складається з щільної залозистої тканини і походить із випинання передньої кишки.
Гіпофіз особливо посилено розвивається в період перетворення личинкової форми на дефінітив, тобто під час метаморфозу. Гіпофіз виділяє два гормони: один сприяє росту, інший — розвитку статевих залоз. При видаленні гіпофіза тварина залишається карликовою, вторинні статеві ознаки не розвиваються.
Гіпофіз впливає своїм гормоном на забарвлення тіла, пігментні^ клітини риб регулюються цим гормоном. Гормон, що виробляється проміжною часткою гіпофіза (intermedin) розширює червоні пігментні клітини.

Ви бачите тільки 28% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.