Книжки по сільському господарству

Нервова система осетрових риб

Мельник. Анатомія риб

Загальна топографія нервової системи у черепній порожнині
Попереду черепної порожнини розташовані парні органи нюху. Від кожного нюхового мішка тягнуться пучки нюхових нервів (І пара), що переходять у парні нюхові частки {lobus olfactorius). Вони сходяться по середній лінії широкою основою одна з одною і переходять у непарний передній мозок (telencephalon). Передня стінка переднього мозку різко підвищується догори і переходить у перетинчасту покрівлю переднього мозку, що має вигляд міхура з загальною порожниною усередині. Задній відділ покрівлі переднього мозку зверху прикритий перетинчастою покрівлею проміжного мозку (diencephalon), від якого вперед витягується на ніжці пінеальний орган — епіфіз (epiphysis). На фіксованому матеріалі перетинчасті покрівлі мозку спадаються і спускаються в порожнину головного мозку. При розгляді зверху межа між переднім і проміжним мозком виражена дуже нечітко.
За проміжним мозком різко піднімається середній мозок (те-sencephalon), утворюючи могутнє скупчення мозкової тканини — покрівля середнього мозку (tectum opticum), не поділеної у стерляді на парні зорові частки. До зорових часток каудально безпосередньо примикає мозочок (cerebellum), що дещо звисає каудально парними лопатями. Він являє собою передню стінку ромбоподібної ямки, що складається з мозкової тканини, далі каудально тягнеться перетинчаста покрівля четвертого шлуночка довгастого мозку {medulla oblongata), що покриває широку ромбоподібну ямку. Покрівля довгастого мозку прикрита зверху могутнім скупченням жироподібної тканини лімфоїдного органа, що заповнює потиличну ділянку черепа.
Лімфоїдний орган черепної порожнини має грушоподібну форму і розташовується над довгастим мозком і переднім кінцем спинного мозку у вигляді великого скупчення жироподібної тканини, пронизаної густою мережею кровоносних судин. Передній загострений кінець зливається з перетинчастою покрівлею ромбоподібної ямки, а розширений задній тягнеться до кінця хрящового черепа.
Очевидно, цей лімфоїдний орган виконує функцію кровотворного органа.
Головний мозок осетрових риб (рис. 380), як і хрящових, поділяється на ряд відділів. Передній мозок складається з різко відособленого нюхового мозку і переднього кінцевого мозку, не диференційованого на парні півкулі. Усередині переднього мозку є велика мозкова порожнина.
Нюховий мозок представлений парними нюховими частками. Нюхові частки (lobus olfactorius) — парні утворення з мозкової тканини з просвітчастою порожниною усередині. Каудальною межею вони примикають до підвищеного за ними мозкового міхура переднього і проміжного мозку, не розчленованого на окремі півкулі, і що має загальну порожнину з проміжним мозком.
Передній, або кінцевий, мозок (telencephalon) має перетинчасту міхуроподібну покрівлю, що складається з епендими. У глибині переднього мозку є велика порожнина, не розділена на бічні шлуночки півкуль головного мозку, що носять у наземних хребетних назву першого і другого мозкових шлуночків. Нижні бічні стінки переднього мозку, що є вторинними нюховими центрами, зайняті могутнім скупченням мозкової тканини; це базальні ганглії {ganglion basale), або смугасті тіла (corpus striatum). Передня стінка переднього мозку також складається з нервової тканини, а далі вона переходить у перетинчасту покрівлю переднього і проміжного мозку.
Поперечне вітрило (velum transverswri), утворює задню межу переднього мозку. Воно починається пальцеподібним виростом, що йде усередину від передньої стінки, позначаючи місце відходження вперед парафіза (paraphysis) — непарного переднього виросту перетинчастої покрівлі проміжного мозку. Поперечне вітрило тягнеться в мозковій порожнині на межі переднього і проміжного мозку по діагоналі від переднього верхнього кута вниз до заднього кінця смугастих тіл. Поперечне вітрило обплетене мережею кровоносних судин, що живлять мозок, утворюючи переднє судинне сплетення (plexus chorioideus anterior). Воно добре видно на просвіт через перетинчасту покрівлю у вигляді щільного шнура і служить межею, що відокремлює передню порожнину кінцевого мозку від порожнини верхнього відділу проміжного мозку — епіталамуса. Від верхньої стінки поперечного вітрила уперед витягається ніжка пінеального органа — епіфіза (epiphysis).
Рис. 380
Рис. 380. Головний мозок стерляді (за Гуртовим М.М., та ін., 1976 p.): I — збоку; II — зверху; III — знизу; 1 — блукаючий нерв; 2 — лицьовий нерв; З — мозочок; 4 — окоруховий нерв; 5 — зорова кришка; 6 — проміжний мозок; 7 — поперечне вітрило; 8 — епіфіз; 9 — парафіз покрівлі проміжного мозку; 10 — нюхові частки переднього мозку; 11 — базальні ганглії; 12 — нижні частки проміжного мозку; 13 — залозистий мішечок; 14 — гіпофіз; 15 — покришка; 16 — відвідний нерв; 17 — трійчастий нерв; 18 — слуховий нерв; 19 — язикоглотковий нерв; 20 — нюховий нерв; 21 — нюховий тракт; 22 — передній мозок; 23 — частки органів чуття бічної лінії; 24 — довгастий мозок; 25 — частки блукаючого нерва довгастого мозку; 26 — блоковий нерв; 27 — слуховий горбик; 28 — лійка проміжного мозку; 29 — зоровий тракт; ЗО — спинномозкові нерви
Проміжний мозок складається з трьох частин: епіталамуса, таламуса і гіпоталамуса.

Ви бачите тільки 39% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.