Книжки по сільському господарству

Нервова система круглоротих

Мельник. Анатомія риб

Нервова система круглоротих, як і всіх безщелепних, має найбільш примітивну будову серед хребетних тварин. Тулубові і черепно-мозкові нерви зберігають, як у ланцетника, окремі черевні (рухові) і спинні (змішані) корінці, не утворюючи спинномозкових нервів. Головний мозок розчленований на чотири відділи, тому що мозочок не розвинутий. Головних вигинів немає. Передній мозок має загальну порожнину, він складається головним чином із нюхових долей і є центром нюхових функцій. У проміжному мозку сильно розвинуті вторинні нюхові центри (габенулярні ганглії) і парні тім'яні органи (паріетальний і пінеальний), а в дні мозку розташований складно побудований гіпофізарний орган. Орган статоакустики розвинутий слабко, очі також. Головні мозкові центри, що координують функції мозку, розташовані у стовбуровій частині мозку (сіткоподібна формація, підгорбкова ділянка). Є десять пар черепно-мозкових нервів, серед яких складно розгалужені нерви, що іннервують вісцеральний апарат.
Спинний мозок (medulla spinalis) має вигляд стрічки і лежить у спинномозковому каналі. Між зачатки передніх і задніх верхніх дуг хребців виходять вентральні корінці спинномозкових нервів. У головному відділі передні і задні дужки не диференційовані, завдяки чому вентральні корінці проходять через отвір у центрі єдиної хрящової пластинки. Дорсальні корінці спинномозкових нервів дуже тонкі і при препаруванні зазвичай обриваються.
На поперечному розрізі спинного мозку у центрі є невеликий отвір — невроцель (neurocoel), оточений більш темною речовиною, ніж вся інша речовина мозку.
Вентрально від центрального каналу розташовані групи відносно великих прозорих порожнин. Це перерізані поперек мюллерівські волокна — відростки великих нервових клітин, що здійснюють зв'язок рухового апарата головного і хвостового відділів тіла міноги.
Головний мозок міноги (рис. 373) займає не всю порожнину черепної коробки, а лежить у ній досить вільно. На відміну від інших хребетних головний мозок міноги має тільки чотири добре розвинутих відділи і не має вигинів у вертикальній площині.
Довгастий мозок (medulla oblongata) розташовується в черепній коробці на рівні слухових капсул. Дно і стінки довгастого мозку утворені нервовою тканиною, склепіння складається з тонкої епітеліальної плівки, що щільно зростається з мозковими оболонками і зазвичай видаляється разом з ними під час препарування, завдяки чому відкривається отвір, через який видно широку порожнину четвертого мозкового шлуночка, або ромбоподібна ямка (fossa rhom-boidea).
Разом з епітеліальним склепінням видаляється і розташоване в ній велике сплетення кровоносних судин (plexus chonodeus posterior). Місце з'єднання цього сплетення з головним мозком має вигляд двох потовщень на задньому краї ромбоподібної ямки.
По медіальній частині дна ромбоподібної ямки проходить центральна борозна (sulcus centralis longitudinalis).
Мозочок (cerebellum) у міноги розвинутий слабко і не виділяється як самостійний відділ. Йому відповідає верхня частина передньої стінки четвертого шлуночка, що має вигляд поперечного валика на дорсальному боці передньої частини довгастого мозку.

Ви бачите тільки 24% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.