Книжки по сільському господарству

Кровоносна система костистих риб

Мельник. Анатомія риб

Серце костистих риб (рис. 357), як і акулових, є двокамерним, але складається з трьох відділів: венозного синуса, передсердя і шлуночка. Наявний в акулових і осетрових риб четвертий відділ — артеріальний конус у костистих риб відсутній. У більшості водних хребетних, що мають тільки одне коло кровообігу, через серце проходить чисто венозна кров. Остання по венах збирається у венозний синус, потім із нього попадає в передсердя й у шлуночок. Скороченням могутніх м'язових стінок останнього кров проштовхується в черевну аорту. Положення серця у вентральній частині зябрової ділянки і оточуюча його перикардіальна порожнина були описані в загальній топографії внутрішніх органів.
Рис. 357
Рис. 357. Кровоносні судини зябрової ділянки щуки (за Гуртовим М. М. та ін., 1976 p.): 1 — щитоподібна залоза; 2 — нижня яремна вена; 3 — черевна аорта; 4 — середня підзяброва артерія; 5 — вінцева артерія; б — венозний синус; 7 — протока Кюв'є; 8 — передня кардинальна вена; 9 — задня кардинальна вена; 10 — печінкова вена; 11 — шлуночок; 12 — передсердя; 13 — цибулина аорти; 14 — приносні зяброві артерії
Шлуночок розташовується вентральніше щодо всіх інших відділів серця. Стінки його м'ясисті і досить товсті, на фіксованому матеріалі майже білого, а на свіжому — рожевого кольору.
Передсердя лежить дорсальніше від шлуночка і частково охоплює останній з боків. Стінки його порівняно тонкі. Темно-червоний колір передсердя залежить від кольору просвічуваної через нього крові. Дорсально і дещо каудально від нього знаходиться місце з'єднання передсердя з венозним синусом.
Венозний синус, розташований каудально від передсердя і приблизно на його рівні. Він дуже тонкостінний і має вигляд трикутної порожнини, що лежить поперек.
У сазана (коропа) передсердя дещо зміщене на лівий бік. Місце його з'єднання лежить на вентральній стінці шлуночка. Венозний синус коротший, ніж у щуки. Зверху в нього впадають протоки Кюв'є, що мають вигляд тонкостінних широких вертикально поставлених трубок. У дорсальну частину протоки впадає велика задня кардинальна вена, що виходить із головної нирки.
Венозний синус на розрізі має вигляд невеликої округлої порожнини, що прилягає до задньої частини передсердя. На правій і лівій половинах видні отвори проток Кюв'є, що відкриваються в нього. З порожниною передсердя венозний синус сполучається широким отвором. Зазвичай при розрізі, що пройшов строго по медіальній лінії, він повністю залишається на лівій половині серця. На дорсальному і вентральному боках синусо-артеріального отвору знаходяться відносно щільні півмісяцевої форми клапани. Дія цих клапанів перешкоджає зворотному току крові з передсердя у венозний синус при скороченні передсердя. На поздовжньому розрізі добре видно, що стінки передсердя відносно тонкі й у той же час пухкі. Внутрішня поверхня має вигляд складно переплетених балок з отворами між ними, що ведуть у порожнини більшої або меншої величини. У місці з'єднання передсердя і шлуночка лежить атріовентрикулярний отвір, що з'єднує ці два відділи серця. У просвіті атріовентрикулярного отвору знаходиться пара атриовентрикулярних клапанів. Вони мають вигляд кишень, відкрита частина яких спрямована вбік шлуночка. Клапани приростають до передньої і задньої стінок. При надходженні крові з передсердя в шлуночок клапани притискаються до стінок шлуночка і не перешкоджають току крові. При скороченні шлуночка клапани під тиском крові розправляються, їхні медіальні стінки щільно з'єднуються одна з одною і закривають крові шлях у передсердя.
М'язова тканина складає основну масу шлуночка. Порожнина шлуночка дуже невелика і по ширині дещо перевершує просвіт черевної аорти. Краніальним кінцем порожнина шлуночка з'єднується з порожниною початкового відділу черевної аорти — цибулиною аорти. На межі між шлуночком і черевною аортою розташовуються два півмісяцевих клапани. Вони мають вигляд досить щільних утворень півмісяцевої форми, що прикріплені зовнішніми краями до правої і лівої стінок порожнини шлуночка і частково до стінки цибулини аорти. Вільні краї, стикаючись один з одним, звисають у просвіт порожнини шлуночка. При проходженні крові з шлуночка клапани притискаються до стінок, утворюючи просвіт. При зворотному току крові клапани розправляються і перешкоджають попаданню крові з цибулини аорти в шлуночок. Місце, де розташовуються клапани, вважається рудиментом артеріального конуса, що добре розвинутий в інших риб.
Артеріальна система костистих риб складається з цілого ряду кровоносних судин, що несуть кров від серця і доставляють її до всіх частин тіла. Ці судини називаються артеріями, хоча не в усіх з них тече артеріальна кров. Велика судина, що відходить безпосередньо від серця — черевна аорта — несе венозну кров, яка, пройшовши по приносних зябрових артеріях до зябер і там окислившись, перетворюється в артеріальну. Артеріальна кров по виносних зябрових артеріях збирається в дві рівнобіжні судини — корені спинної аорти, що зливаються в розташовану вздовж всього тіла спинну аорту. Від останньої бере початок більшість судин, що несуть кров до різних органів.
Вперед від шлуночка тягнеться досить велика судина — черевна аорта. Її частина, що прилягає безпосередньо до шлуночка, розширена в цибулину аорти.
Цибулина аорти {bulbus aortae), на відміну від артеріального конуса хрящових риб, не має всередині клапанів і не є відділом серця. Це тільки стовщення стінки черевної аорти.
Черевна аорта, тягнеться вперед як продовження цибулини аорти по середній частині вентрального боку зябрового відділу між нижніми частинами зябрових дуг. Приблизно на рівні нижнього кінця четвертої зябрової дуги черевна аорта робить різкий вигин у дорсальному напрямку, і передній її відділ йде значно глибше, під мускулатурою.
Черевна аорта закінчується попереду, розпадаючись на дві приносні зяброві судини першої зябри.
У сазана (коропа) черевна аорта лежить більш поверхово і не робить різкого вигину, але в середній частині її охоплюють кісткові відростки третьої зябрової дуги.

Ви бачите тільки 30% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.