Книжки по сільському господарству

Кровоносна система осетрових

Мельник. Анатомія риб

Кровоносна система осетрових риб має типові риси кровообігу риб. Серце поділене на чотири відділи (артеріальний конус, шлуночок, передсердя і венозний синус) і містить венозну кров, що по черевній аорті і приносних зябрових судинах, приносить кров до зябер, де відбувається її окислювання. Артеріальна кров збирається у виносні зяброві судини, і вливається в спинну аорту, яка розгалужується у всі органи. Основними венозними стовбурами, що приносять кров до серця, є передні і задні кардинальні вени. Травна система має відособлену венозну систему — ворітну вену печінки, що приносить кров до печінки, де відбувається фільтрація крові через систему капілярів.
Перикардіальна порожнина, або присерцева сумка (рис. 256), відособилась від передньої частин черевної порожнини тіла. Вона відділена від неї сполучнотканинною перегородкою, що лежить у поперечному напрямку перед печінкою. Перикардіальна порожнина має форму трикутника, спрямованого вершиною вперед. У цій трикутній порожнині розташовується серце риб. Порожнина перикарду вистелена очеревиною (перітонеумом), що складається з двох оболонок: зовнішня називається перикардом, а внутрішня, що прилягає до серця і прикріплює його до стінки тіла, — епікардом.
Рис. 351
Рис. 351. Серце осетра (за Гуртовим М. М. та ін., 1976 p.): І — у розрізі; II — вигляд збоку; 1 — артеріальний конус; 2 — півмісяцеві клапани; 3 — шлуночок; 4 — передсердя; 5 — венозний синус
Серце (рис. 351), як зазначено вище, складається з чотирьох відділів, що мають здатність пульсації. Переднім відділом серця є артеріальний конус, що має вигляд короткої трубки, розташованої перед м'язовим шлуночком. Шлуночок, має трапецієподібну форму з плоскою і навіть увігнутою основою, спрямованою вниз, а вершиною вперед. Так само, як і артеріальний конус, він має товсті м'язові стінки. Зовнішня поверхня шлуночка й артеріального конуса у всіх осетрових риб покрита майже суцільно міхуроподібними розширеннями залозистого характеру, це типова для осетрових лімфоїдна залоза, представлена окремими часточками. У глибині, під шлуночком, розташовується задній відділ серця риб — передсердя, що має вигляд зморщеного мішка з м'язовими стінками з густо переплетених волокон.
Зовсім у глибині присерцевої сумки передсердя загальним широким отвором сполучається із самим заднім відділом серця — венозним синусом, що приймає венозну кров із усього тіла риби в тому числі і з вен серця (рис. 352). Внутрішні стінки шлуночка мають радіальне розташування переплетених м'язових волокон. Внутрішня порожнина шлуночка вузька, з лакунарними кишенями, що відкриваються в шлуночок. На задній стінці цієї порожнини є широкий атріовентрикулярний отвір, що відкривається в передсердя. На межі між порожниною шлуночка й артеріального конуса знаходяться 3-4 листоподібні лопаті, які унеможливлюють зворотне повернення крові в шлуночок. У самому артеріальному конусі розташовані три ряди півмісяцевих клапанів: два ряди внизу, а третій ряд біля основи черевної аорти.
Артеріальна система осетрових риб (рис. 353-354) складається, як і в інших риб, із черевної аорти з приносними зябровими артеріями, що несуть із серця венозну кров, і системи виносних артерій, що з'єднуються на спинному боці тіла в спинну аорту, яка постачає артеріальною кров'ю всі органи тулуба і хвоста.
Черевна аорта — коротка товста судина, що йде по черевній стінці зябрового апарата одним загальним стовбуром і краніально дає парні розгалуження зябрових артерій першої зябрової дуги.
Рис. 353

Ви бачите тільки 27% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.