Книжки по сільському господарству

Серце

Мельник. Анатомія риб

Головну товщу стінок серця складає його м'язовий шар, або міокард, що зсередини вистелений одношаровим плоским ендотелієм — ендокардієм, а ззовні — сполучнотканинним шаром із таким же плоским целотелієм, що складає перикард. Внутрішня стінка серця не є гладкою, а утворює мережу поперечин, або трабекул, що особливо сильно розвинута в шлуночку, де нерідко внутрішня стінка має губчастий характер.
Вени впадають у серце звичайно в косому напрямку, так що при скороченні стінок серця їхній просвіт спадається, і кров не може вийти з нього назад у вени. Втім, устя вен можуть, крім того, бути захищені і клапанами. Клапани є і на межі між відділами серця. Між венозною пазухою і передсердям є пара синуатріальних клапанів. Між передсердям і шлуночком атріовентрикулярний отвір оснащений також двома перетинчастими клапанами, і, нарешті, в артеріальному конусі або взагалі на межі між шлуночком і артеріальним стовбуром є більше або менше число кишеньоподібних клапанів.
Рис. 333
Рис. 333. Схематичний поздовжній розріз через серце (за Боасом Дж. Е. Б., 1888 p.): І — селахії; II — ганоїда (амія); III — костистої риби; 1 — венозна пазуха; 2 — шлуночок; 3 — передсердя; 4 — артеріальний конус; 5 — черевна аорта; 6 — клапани; 7 — артеріальна цибулина
Серце риб (рис. 333) несе тільки венозну кров і складається з двох головних камер — передсердя (atrium) і шлуночка (ventriculus). У цьому двокамерному серці є, однак, ще два відділи: тонкостінний мішок — венозна пазуха (sinus venosus), за передсердям (рис. 334) і м'язова трубка — артеріальний конус (conus arteriosus), спереду шлуночка, на початку артеріального стовбура (рис. 333). Ці відділи самостійно пульсують і мають, як і головні камери серця, посмуговану мускулатуру.

Ви бачите тільки 39% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.