Книжки по сільському господарству

Статеві органи риб

Мельник. Анатомія риб

У всіх організмів, у яких тіло побудоване з численних клітин, далеко не кожна клітина може дати початок новому організму, новій молодій рибці, а тільки ті клітини, що називаються статевими і розвиваються в особливих органах, що називаються статевими. Ще у зародка риби, в ікрі, відокремлюються від клітин, що утворюють різні органи, особливі клітини, які зберігають характер тих яйцеклітин, від яких утворилися вони, і називаються зародковими або статевими. Ці клітини залишаються тривалий час у період ембріонального розвитку в зародковому стані і не змінюються так, як інші клітини зародка, і є носіями спадкових властивостей. Яйцеклітини зберігають в собі властивості і якості обох батьківських організмів.
Статеві клітини відокремлюються ще на ранніх стадіях дроблення і потім переміщаються у перитонеальний епітелій, що вистиляє порожнину тіла. Статеві клітини — великі за розмірами і округлої форми — помітно відрізняються від навколишніх високих, циліндричної форми, епітеліальних клітин. Шляхом поділу як статевих, так і епітеліальних клітин утворюються спочатку парні набрякання стінок порожнини тіла з боків від спинної брижі, між нею і нефростомами первинної нирки. У селахій і в осетрових риб потовщення утворюються прямо в стінках окремих первинних лійок і з'єднуються потім У загальний зачаток залози.
Цей парний зачаток складається з поздовжньої складки потовщеного епітелію з внутрішньою масою сполучної тканини і має назву статевих (генітальних) складок.
Потім статеві складки вдаються глибше в порожнину тіла, відокремлюються від стінки тіла і виявляються, таким чином, підвішеними на брижах усередині порожнини тіла (брижі яєчника називаються mesovarium, брижі сім'яника — mesorchium). Первинні статеві клітини, або гоноцити, відокремлюються у хребетних дуже рано. З диференціацією зародкових листків вони виявляються в складі ентодерми, але потім активно переміщаються і попадають у генітальні складки. Епітелій статевої залози, що містить у собі первинні статеві клітини, вростає потім у сполучнотканинну строму у вигляді багатоклітинних шнурів, що потім розбиваються на округлі комплекси клітин — фолікули.
Подальший розвиток статевої залози йде по-різному в особин різної статі.
У яєчниках, тобто жіночих статевих залозах, фолікули містять звичайно одну велику статеву клітину і комплекс дрібних, що беруть участь у живленні статевої клітини, утворенні яйцевої оболонки (zona pellucida s. radiata) й, імовірно, у секреторній діяльності статевих залоз.
У сім'яниках (чоловічих статевих залозах) початкова будова така ж, що й у яєчниках, і не можна спочатку визначити, чи буде це чоловіча чи жіноча статева залоза. Цікаво, що в статевих залозах на ранніх стадіях розвитку виявлені двоякого роду клітини: великі і дрібні. У ході розвитку, клітини епітелію сім'яника починають посилено розмножуватися, утворюють численні клітинні скупчення, у яких з'являється рідина, завдяки чому вони перетворюються в сім'яникові пухирці; клітини, що зміщені на периферію цих пухирців, дають, посилено ділячись, початок чоловічим статевим елементам — сім'яниковим тільцям, або сперматозоонам. Сім'яникові пухирці, зростаючись разом, дають початок сім'яниковим канальцям (tubuli seminifen).
Жіночі статеві залози звичайно відділені від своїх проток, або яйцепроводів, тоді як чоловічі з ними безпосередньо зростаються.

Ви бачите тільки 36% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.