Книжки по сільському господарству

Органи виділення

Мельник. Анатомія риб

Органи виділення служать для виведення з організму розчинених у воді кінцевих продуктів обміну — солей і азотистих сполук.
Нирки риб розташовані під хребтом, подовженої форми парні утворення, що складаються з великого числа звивистих видільних канальців, які з'єднуються з загальною вивідною протокою, що відкривається зазвичай в задню кишку (клоаку). У живому стані нирки риб не є настільки компактними органами, як у вищих хребетних, вони мають вигляд пухких утворень переповнених кров'ю, оскільки ці органи багаті кровоносними капілярами і одержують за одиницю часу величезну кількість крові. Всі кровоносні судини, що входять у нирки (парні ворітні вени нирок, ниркова артерія), розгалужуються на величезну (іноді подвійну) мережу капілярів, що створює досить сприятливі умови для фільтрації з крові рідких продуктів розпаду. Фільтрація відбувається легко, тому що всі рідкі продукти розпаду, які повинні бути видалені з крові легко дифундують через стінки капілярів. Ті ж речовини, які потрібні ще організмові, знаходяться в крові в колоїдальному стані, тобто не можуть вийти за межі стінок кровоносних судин.
Нирки риб закладаються у вигляді декількох пар ниркових (не-фридіальних) канальців або метанефридій, розташованих по одній парі в кожному сегменті головної частини зародка, кожен нирковий канадець складається зі звивистої трубки, яка відкривається миготливою лійкою (нефростомом) у порожнину тіла, а іншим кінцем впадає у подовжній вивідний канал. У порожнині тіла поблизу від лійки нерідко спостерігається здуття стінки зі сплетенням кровоносних судин всередині — так званий зовнішній судинний клубок (glomus), що є фільтруючим апаратом. Такі ниркові канальці спостерігаються тільки у головній нирці, яка ще називається передниркою (pronephros) (рис. 313 — І).
Прогресивне ускладнення ниркового канальця виражається частково в його подовженні, а головне в тому, що фільтруючий апарат розвивається в зв'язку із самим канальцем — з'являється сліпий виступ канальця, внутрішня камера, у яку вдається судинне сплетення, або клубочок (glomemlus). Це утворення називається мальпігієве тільце. Такі канальці спостерігаються іноді вже у переднирці, але особливо вони характерні для первинної нирки (рис. 313 - II).
Подальша еволюція нефридіального канальця полягає в зникненні миготливої лійки. Досить довгий і звивистий канадець починається маль-пігієвим тільцем. Канальці такої будови спостерігаються досить часто в первинній нирці (дорослої тварини), а також і у вторинній нирці (рис. 313 - III).

Ви бачите тільки 24% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.