Книжки по сільському господарству

Зяброві щілини та зябра

Мельник. Анатомія риб

Органи водного дихання розвиваються у головній кишці. В період ембріонального розвитку в ділянці глотки розвиваються парні кишеньоподібні вирости ентодермальної стінки, що ростуть у напрямку до покривів, звідки їм назустріч розвиваються відповідні ектодер-мальні вирости. Внутрішні вирости сходяться зі зовнішніми, їхні стінки на місці зіткнення зростаються. Таким чином, розвивається парний ряд вісцеральних мішків, що відкриваються назовні за допомогою щілин.
У нижчих хребетних у стінках цих вісцеральних мішків розвиваються зябра. У круглоротих зяброві мішки здуваються і набувають форму круглих порожнин зі звуженими у вигляді каналів вхідною і вивідною частинами. На ентодермальній стінці цих мішків слизова оболонка утворює меридіональні зяброві складки або пелюстки.
У риб зяброві мішки мають вигляд щілиноподібних просторів, що лежать між зябровими перегородками (рис. 291). В останніх на стадії ембріонального розвитку є ділянка порожнини тіла у вигляді каналу, і розвивається свій скелет у вигляді вісцеральних дуг, що лежать у внутрішній частині перегородки (всередину від целомічної порожнини), в зовнішній частині перегородки розвиваються м'язи та артеріальні дуги, що дають початок зябровим судинам. На стінках зябрових мішків і саме в тій їхній частині, що має ектодермальне походження, розвиваються складки слизової оболонки — зябра.
Перша вісцеральна щілина значно зменшується, поступово заростаючи знизу, так що від неї залишається лише спинна її частина, що у більшості селахій, осетрових риб і в багатоперих ганоїдів зберігається на дорсальному боці голови у вигляді так званого бризкальця, а в інших риб вона зовсім заростає.
Число зябрових щілин може бути різним. Найбільше число щілин спостерігається у круглоротих, де воно у п'явкоротих міксин коливається від 14 до 17 щілин, але зазвичай їх 7. У найпримітивніших акул число зябрових щілин (не враховуючи бризкальце) становить 7 — семизяброва акула або 6 — шестизяброва та плащеносна акула.
Як правило, у риб є 5 зябрових щілин, а іноді ще менше. Зябра риб являють собою пластинчасті вирости слизової оболонки, поділені на окремі пелюстки з численними дрібними поперечними складочками, мають рясну сітку кровоносних судин. Такі вирости розташовуються на передній і задній стінках кожного зябрового мішка і називаються напівзябри (рис. 291-292). Обидві напівзябри однієї перегородки складають цілу зябру. Якщо не вважати несправжню зябру, то перша напівзябра лежить на передній стінці першого зябрового мішка, тобто на задній стінці під'язикової дуги (гіоїдна напівзябра). На задній стінці останньої щілини напівзябр у сучасних риб не буває.
Рис. 291
Рис. 291. Схематичні горизонтальні розрізи через голову костистої риби (І) та акули (II). Зліва положення клапана при вдосі, справа — при видосі (за Воскобійником М. М, 1909 p.): 1 — зяброва кришка; 2 — ротова зяброва порожнина; 3 — зяброві пелюстки; 4 — зовнішні зяброві порожнини; 5 — клапан зябрової кришки; 6 — гіоїдний клапан
Зяброві перегородки містять, крім скелета і м'язів, приносні і виносні зяброві артерії, які розгалужуються в пелюстках на сітку капілярів.

Ви бачите тільки 24% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.