Книжки по сільському господарству

Органи травлення осетрових риб

Мельник. Анатомія риб

Травна система осетрових риб за своєю будовою займає проміжне місце між хрящовими і костистими рибами. Для всіх осетрових риб характерний висувний щелепний апарат у вигляді ротової лійки, здатної далеко висуватися назовні при збиранні їжі з дна. Для дорослих риб характерна відсутність зубів, вони є лише у личинок і заміщаються в дорослих форм роговими валиками.
Травний тракт осетрових риб (рис. 256, 275) характеризується наявністю двох пристосувань, що збільшують площу всмоктувальної поверхні травного епітелію: з одного боку, кишечник утворює систему петель, як у кісткових риб, з іншого боку — ділянка середньої кишки зберігає типову спіральну складку, властиву хрящовим рибам. Клоака відсутня, замість неї є окремі задньопрохідний і сечостатевий отвори.
Як і у всіх хребетних, травна система розділяється на головну кишку, до якої відноситься ротоглоткова порожнина, передню кишку, що включає стравохід і шлунок, середню кишку, яка утворює петлю дванадцятипалої кишки і нисхідний відділ спіральної кишки, і задню кишку, що відкривається анальним отвором.
Печінка — займає всю передню ділянку порожнини тіла за сполучнотканинною перегородкою, що відокремлює целом від присерцевої сумки. Ця залоза має неправильну форму. Заповнюючи всі вільні місця порожнини, вона охоплює травні органи краніально, латерально і дорсально. Відповідно до цього, зовнішня поверхня печінки опукла, а внутрішня — ввігнута. Вона може бути розчленована на три частки. Права частка печінки, опукла з зовнішнього боку й ввігнута з внутрішнього, охоплює округлий пілоричний відділ шлунка і спускається вниз до петлі дванадцятипалої кишки. На її передньому крилі міститься овальний жовчний міхур. Жовчний міхур з черевного боку і спереду прикритий маленькою центральною часткою печінки.
Від жовчного міхура йде жовчна протока, що обгинає пілоричний відділ шлунка ліворуч і впадає в дванадцятипалу кишку біля основи пілоричної залози. Ліва частка печінки ще довша, ніж права. Вона починається від місця відходження центральної частки і розташовується на дорсальному боці тіла.
Стравохід — є безпосереднім продовженням ротоглоткової порожнини, що звужується в трубку, яка лежить на дорсальному боці присерцевої порожнини, і продовжується далі каудально через перегородку присерцевої сумки в черевну порожнину. Початок стравоходу розташовується біля хребта, тягнеться назад, поступово розширюється і переходить у шлунок. Внутрішня епітеліальна вистилка стравоходу відрізняється присутністю епітеліальних ворсинок у вигляді листоподібних сосочків, розташованих поздовжніми рядами і розгалужених на вершинах на два-три додаткові сосочки. При переході в шлунок ці сосочки поступово змінюються в поздовжні хвилеподібні складки, що йдуть по всьому кардіальному відділі шлунка 6-7 рядами.

Ви бачите тільки 32% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.