Книжки по сільському господарству

Органи травлення хрящових риб

Мельник. Анатомія риб

Ротоглоткова порожнина (cavum oro-pharyngeum) — розширений передній відділ травної системи — починається ротовим отвором і продовжується назад до стравоходу. Бічні стінки власне глоткової порожнини пронизані внутрішніми зябровими отворами, тому цей передній відділ і одержав назву рото-глоткової порожнини.
Ротовий отвір — напів-місяцевої форми у вигляді поперечної щілини розташований на черевній поверхні голови. Він обмежений верхньою і нижньою щелепами, усадженими в декілька рядів зубами (рис. 266). Слід зазначити, що у тритичному періоді існували гігантські акули, які досягали близько ЗО м у довжину. У пащі такої акули могли б вільно розміститися вісім чоловік (рис 267).
Зуби — мають різноманітну форму (рис. 268-269).
Вони бувають плоскими трикутними, загостреними конічними, горбоподібними або шилоподібними, гладкими або зазубреними, одновершинними або з додатковими верхівками. Зуби розташовані на щелепах прямими і косими рядами, причому в кожному прямому ряді (від краю щелепи до її внутрішньої частини) є зуби декількох генерацій. Функціонує зазвичай лише передній ряд (іноді кілька передніх рядів), інші зуби загнуті всередину і заміняють передні в міру їхнього зношування.
У скатів на відміну від акул, зуби сплющені (рис. 270-271).
Рис. 269
Рис. 269. Нижня щелепа та зуби різнозубої акули (за Арамбоургом К. і Бертіном Л., 1958 р.)
Язик — знаходиться на дні ротової порожнини. Це складка слизової оболонки, підтримувана непарним елементом — копулою під'язикової дуги. Такий язик не має власної мускулатури, і тому його рухи зв'язані з рухами під'язикового і зябрового апаратів.
Краніально від першої зябрової щілини, між щелепною і під'язиковою дугами, знаходяться парні отвори — бризкальця, що відкриваються в ротоглоткову порожнину.
Рис. 270
Рис. 270. Щелепи та зуби морської лисиці (за Арамбоургом К і Бертіном Л., 1958 р.)
Особливо складно побудоване бризкальце у скатів. Задня його стінка обмежена гіоїдною дугою, передня розташована безпосередньо за оком. На передній стінці бризкальця розташована складка, що функціонує як ] клапан, здатний закривати' весь зовнішній отвір бризкальця. По вільному краю 1 складки розташовані дрібні» валики, що утворюють несправжню зябру (pseudobran-chia). У основі несправжньої зябри є особливий хрящ, що називається спіракулярним. Така складна будова бризкальця, його значні розміри, наявність клапана, що перешкоджає зворотному струмові води, пов'язані з тим, що у ската в зв'язку з придонним способом життя вода для дихання надходить тільки через бризкальце. У акул — пелагічних форм — вода надходить через ротовий отвір.
Травна система хрящових риб як хижаків, що живляться складною білковою їжею, має чітко виражений розподіл на відділи і добре диференційовані травні залози (рис. 255, 272).

Ви бачите тільки 23% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.