Книжки по сільському господарству

Органи травлення круглоротих

Мельник. Анатомія риб

У міксин рот оточений щупальцями (рис. 260) і озброєний роговими зубами, по два ряди яких знаходяться з кожного боку язика, а один непарний зуб — на піднебінні.
Нападаючи на рибу, міксина прогризає діру в тілі жертви, відриваючи шкіру і м'язи за допомогою сильних рогових зубів язика. Відриваючи шматки м'яса великої риби, міксина зав'язує своє тіло у вузол (рис. 260), притискаючи його до тіла жертви для упору. Потрапивши всередину тіла риби через прогризений отвір або через зяброві щілини, міксини поїдають спочатку внутрішні органи, починаючи з печінки, а потім з'їдають і м'язи. Від риби, на яку напали міксини, залишається часом тільки шкіра і скелет.
У міног травна система починається передротовою лійкою (рис. 261). Внутрішня поверхня лійки має вигляд конуса, на дні якого розташований ротовий отвір. Вона усаджена жовтими роговими зубами, що разом з таким же озброєнням язика допомагають мінозі руйнувати тканини жертви під час живлення. Зуби міноги не гомологічні зубам інших хребетних. Кожен зуб міноги являє собою сполучнотканинний сосочок, вкритий зроговілим епідермісом (рис. 262).
У міног безпосередньо над ротовим отвором лежить широка верхньощелепна зубна пластинка, яка несе один непарний зуб у середній частині або два зуба, зсунутих разом або розташованих по краях пластинки, або три зуба. Ці зуби мають гострі вершини по краях. Одновершинні зуби називаються верхніми губними. З боків від ротового отвору розташовані внутрішні бічні губні зуби. Верхні і нижні зуби в кожному ряді двороздільні, із трьома вершинами. Нижня зубна пластинка знаходиться безпосередньо під ротовим отвором і несе по верхньому краю від 5 до 11 зубів. По зовнішньому краю лійки біля основи шкірної складки тягнеться ряд крайових зубів. Крім того, місцями можуть зустрічатися окремі дрібні зубчики.
Передній край язика, видимий у глибині ротової лійки, також несе рогові пластинки: непарну передню язикову пластинку з дрібними зубчиками по верхньому краю і парні, розташовані глибше, задні язикові пластинки. При сильно втягненому язику їх не видно. Форма і розташування рогових зубів передротової лійки у міног є важливою систематичною ознакою при визначенні родів і видів міног (рис. 263).
Міноги ведуть паразитичний спосіб життя. Нападаючи на риб, вони присмоктуються до них (рис. 264) і живляться їх м'ясом і кров'ю.
Ротова порожнина (cavum oris) з'єднується в передній частині вузьким ротовим отвором (stoma) із передротовою лійкою. На дорсальній стороні в середній частині ротової порожнини є розширення — гідросинус, відмежоване від іншої порожнини виростом — ростро-дорсальним клапаном. Каудально ротова порожнина переходить у стравохід, отвір якого лежить безпосередньо над отвором дихальної трубки (рис. 265).
Язик (lingua), у вигляді щільного білого м'язового тяжа підстилає дно ротової порожнини і продовжується каудально під дихальною трубкою аж до серцевої хрящової капсули, до передньої частини якої і прикріплюється. На сагітальному розрізі видно, що основу язика складає під'язиковий хрящ (cartilage glossae), що підтримує передню частину язика. Задня частина язика утворена тонким, довгим серцево-верхівковим м'язом (т. cardio-apicalis), який виконує функцію ретракції язика, м'яз заднім кінцем кріпиться до нижньої комісури скелета зябрових решіток і до хрящової присерцевої капсули, а передньою сухожильною частиною — до невеликого верхівкового хрящика в передньому кінці язика.
Рис. 263

Ви бачите тільки 48% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.