Книжки по сільському господарству

Травний тракт риб

Мельник. Анатомія риб

Ротова порожнина. Рот хребетних розташовується на передньому кінці тіла, але буває більш-менш зміщеним на черевну сторону. Особливо в селахій і в осетрових риб з розвитком рила рот зміщений по черевній стінці назад від переднього кінця голови. Ротова порожнина вистелена в передній своїй частині ектодермою, але, як вказувалося вище, межі між нею і ендодермальною частиною в дорослої тварини вказати неможливо. Епітелій ротової порожнини багатошаровий, іноді частково ороговілий.
Ротовий отвір хребетних обмежено шкірними складками, або губами, які є нерухомими. Тільки в ссавців у губах розвивається значна мускулатура (як продукт диференціації м'яза стискача шиї (т. sphincter соіії)) так, що вони стають м'ясистими і рухливими.
Склепіння ротової порожнини в риб утворюється основою самого черепа (первинне піднебіння), яке з боків доповнюється піднебінними і крилоподібними кістками. Внутрішні ніздрі або хоани, розташовуються на цьому склепінні спереду.
У ротовій порожнині хребетних розвивається цілий ряд органів спеціального призначення: зуби, язик, ротові залози.
Зуби. У хребетних тварин краї рота, а нерідко і частина внутрішньої стінки ротової порожнини, мають зуби, як правило, конічної форми, що служать спочатку для утримання в роті захопленої здобичі, а у вищих хребетних — нерідко і для роздрібнення їжі. Розвиток зубів починається з появи ектодер-мального потовщення, що входить більш-менш глибоко у сполучнотканинну частину шкіри. Це потовщення у селахій має вигляд суцільного виросту, що називається зубною пластинкою (рис. 257). В основній частині останньої відбувається утворення зачатків окремих зубів. Мезодермальні клітини утворюють місцеві згущення — сосочки, що вдаються більш-менш глибоко в ектодермальне потовщення. Клітини основного шару епітелію розташовуються у вигляді ковпачка, що покриває мезодермальний сосочок. Цей ковпачок складається з циліндричних клітин, які утворюють на своїй внутрішній поверхні тверду речовину — емаль, і тому називається емалевим органом. Зовнішні клітини мезодермального сосочка розташовуються правильним шаром, що нагадує епітелій, і утворюють на своїй зовнішній поверхні також дуже тверду речовину — дентин. Ці зовнішні клітини сосочка називаються одонтобласти. В міру збільшення маси дентину зуб, що розвивається таким чином, поступово набуває своєї остаточної форми і проштовхується назовні, прорізуючи епітелій. В цілком сформованому зубі розрізняють дуже твердий багатий вапном поверхневий шар емалі (substantia adamantine) (рис. 258), що складається з призматичних волокон, розташованих вертикально до поверхні зуба, і покритий тонким шаром органічної речовини — зубною кутикулою. Головна маса зуба складається з дентину {substantia eburnea), що має призматичну будову з численними гіллястими канальцями (рис. 258), у які проникають відростки прилягаючих до нього в сосочку клітин (одонтобластів).
Внутрішня частина дентину містить іноді канали з кровоносними судинами (вазодентин) і досить подібна до кістки, у яку він іноді і переходить біля основи (рис. 258). Емаль у риб розвинена дуже слабко або навіть зовсім відсутня у деяких видів риб.
В міру зношування зуба він розхитується і випадає, а йому на зміну приходять нові, котрі в риб розвиваються протягом усього життя (рис. 257). Таку необмежену зміну зубів називають поліфіо-донтизм.
Форма зубів у найпростішому випадку є конічною, і число зубів може бути дуже значним. У се-лахій спостерігаються дуже різноманітні форми зубів — у вигляді гребенів, тризубців тощо; у деяких випадках вони перетворюються в плоскі пластинки, що дроблять, (особливо в скатів). В інших риб є прості конічні зуби. Іноді в таких зубах спостерігається радіальна складчастість дентину, що додає зубові більш-менш складну внутрішню будову.
У селахій зубна система на зовнішніх краях щелеп пов'язана безперервними переходами з загальним покривом із плакоїдних лусок (рис. 257). Ця обставина, так само як і велика подібність будови і розвитку зубів з будовою і розвитком плакоїдної луски, свідчить, що зуби являють собою не що інше, як розташовані в ротовій порожнині плакоїдні луски, що відповідно до вимог нової функції лише більше диференційовані.
Зуби спочатку розташовуються на різних частинах стінок ротової порожнини, хоча найбільшого розвитку досягають завжди на Щелепах. У деяких акул майже вся слизова оболонка рота і глотки покрита невеликими зубами (плащеносні акули, кунцеві акули та ін.).
У вищих риб всі кістки ротової порожнини можуть бути озброєні зубами — вони можуть бути на піднебінні, на язиці, а також і в глотці.
У круглоротих справжніх зубів немає взагалі. Так звані зуби, розташовані в ротовій лійці та на язиці, являють собою горбки зроговілого епітелія.

Ви бачите тільки 34% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.