Книжки по сільському господарству

Електричні органи

Мельник. Анатомія риб

Серед величезної кількості видів риб є унікальні представники, що мають електричні органи. Електричні органи, що зустрічаються тільки у скатів і в деяких костистих риб, являють собою майже завжди видозмінену поперечно-посмуговану мускулатуру, що спеціалізувалася для виробництва електричних розрядів.
Електричні органи виникли в результаті перетворення м'язів, оскільки м'язове скорочення завжди супроводжується звільненням невеликої кількості електричної енергії. Ці органи мають іноді дуже значні розміри (в електричного вугра більше третини маси всього Тіла) і в різних риб різне походження. Вони розташовуються з боків тіла між головою і грудними плавцями.
У деяких звичайних скатів {Raja) це слабкий ще парний орган, що розвивається з ділянки бічного м'яза і зв'язаний переходами з незмінною мускулатурою; іннервується він спинномозковими нервами відповідної ділянки. В інших, «електричних» скатів {Torpedo) є дуже сильний електричний орган з боків голови (рис. 198), що представляє собою видозміну вісцеральної мускулатури і іннервується вісцеральними нервами (7-ю, 9-ю і 10-ю парами).
Здатність генерувати електричні розряди притаманна не тільки деяким видам скатів, але й іншим рибам. Зовсім особливий електричний орган сила розрядів якого імовірно, є ще більшою ніж у скатів є у електричного сома (Ма-lapterurus electricus), що живе в ріках Західної Африки. Він охоплює все тіло тварини і являє собою орган шкірного походження.
Рис. 198
Рис. 198. Електричний скат з відкритими електричними органами: 1, 7 — правий та лівий електричні органи; 2 — зяброві мішки лівого боку; З — нерви, що йдуть до електричного органу лівого боку; 4 — око; 5 — бризкальце; 6 — головний мозок; 8 — м'язовий шар, що прикриває зяброві мішки зверху
Іннервується цей орган парою колоті сальних простих нервових волокон, що незалежно відходять від мозгц kv між другим і третім спинномозковими нервами. Ці волокна зв'язані з парою величезних багатополюсних нервових клітин. Електричні органи в нього побудовані зовсім інакше (вони являють собою видозмінені шкірні залози). Єгиптяни були здавна знайомі з цією дивною рибою. Принаймні, 6000 років тому вона вже була їм відома оскільки є зображення електричного сома того періоду. Народна медицина Єгипту використовує його як електротерапію і у наші дні.
Ще один вид риб, що має електричні органи, зустрічається в замулених слабопроточних ріках північного сходу Південної Америки — це електричний вугор (Gymnotus electricus). Він озброєний величезними джерелами енергії. Вони розташовуються в черевній половині тіла майже вздовж усього тіла, займаючи 80% довжини риби (рис. 199). Інервуються вони, відповідно до свого походження, великим числом спинномозкових нервів. Причому у вугра крім могутніх електричних органів, здатних відтворювати розряди напругою до 650 В і силою струму до 1 А, є два типи допоміжних батарей. Звичайно, такі розряди властиві великим рибам. Так, в екземплярів, що досягають метрової довжини, напруга не перевищує 350 В. З віком сила струму зростає швидше, ніж напруга, тому важко судити, яка потужність розрядів найбільших екземплярів, довжина тіла яких складає біля трьох метрів.

Ви бачите тільки 46% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.