Книжки по сільському господарству

Вісцеральна мускулатура

Мельник. Анатомія риб

Гладка мускулатура шкіри розвивається за рахунок елементів шкірного листка соміта. Мускулатура кишечника розвивається за рахунок вісцерального листка бічних пластинок, а мускулатура сечостатевих органів і судин за рахунок мезенхіми, що походить із бічних пластинок, або частково (судини шкіри) з мезенхіми самої шкіри. Мускулатура судин утворена безперервним шаром кільцевих м'язових волокон, що на капілярах лягають поздовжньо. На різних внутрішніх органах спостерігаються шари кільцевих і поздовжніх волокон. Стінки кишечника оточені також внутрішнім шаром кільцевих волокон і зовнішнім шаром поздовжніх, спільна дія яких викликає перистальтичні рухи кишки. В ділянці шлунка є ще шар косих волокон.
Вся ця мускулатура іннервується вісцеральними нервами, головним чином симпатичної нервової системи.
Гладка мускулатура заміщається іноді поперечно-посмугованою. Це відбувається на ділянці черевної кровоносної судини, у якій м'язова стінка розвинулася дуже значно і стала поперечнопосмугованою. У такий спосіб розвинулося серце хребетних. Така заміна гладкої мускулатури поперечнопосмугованою є для хребетних рідкісним явищем, однак існує ще ціла ділянка, де подібний процес спостерігається не як виключення, а як правило. Це — передня частина кишечника, вісцеральна мускулатура якого є поперечнопосмугованою у всіх хребетних і тягнеться назад на значну частину стравоходу. Іноді ця мускулатура розростається і на ділянку шлунка чи навіть на саму кишку, де вона тоді утворює зовнішній м'язовий покрив поверх звичайного гладкого (лин, в'юн). Іноді і стінка плавального міхура набуває поперечно-посмуговану мускулатуру (кісткові ганоїди).
Особливо значно розвивається поперечнопосмугована вісцеральна мускулатура в ділянці глотки, де вона вступає в зв'язок з вісцеральним скелетом, що розташовується тут. Ця мускулатура піддаєть-, ся в хребетних значній диференціації, утворює більшість м'язів голови д представляє власне вісцеральну мускулатуру в повному розумінні. цього слова (точніше — вісцеральну мускулатуру вісцерального апарата). Ця мускулатура розвивається, як і інші м'язи кишечника, за рахунок мезодерми бічних пластинок і іннервується рядом вісцеральних нервів голови, що іннервують взагалі відповідну ділянку кишечника. Задній з цих нервів — блукаючий нерв — іннервує і значну частину кишечника, щонайменше до шлунка включно (у нижчих хребетних іноді і весь кишечник).

Ви бачите тільки 35% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.