Книжки по сільському господарству

Скелет осетрових

Мельник. Анатомія риб

Вивчення скелета осетрових риб у ряді хребетних тварин становить особливий інтерес, тому що скелет цих риб поєднує в собі ознаки давніх хрящових риб, зберігаючи у своєму скелеті хорду і хрящовий внутрішній скелет, у той же час вони мають кістковий скелет, властивий всім вищим рибам і наземним хребетним. Кістковий скелет осетрових риб складається зі справжньої кісткової тканини у вигляді шкірних покривних окостенінь черепа і кісток поясу грудних плавців, що окутують хрящовий скелет із зовнішньої сторони, і з кісткових плавцевих променів — лепідотріхій і луски різної форми.
У осетрових чітко виділяється зовнішній (exosceletum) і внутрішній (endosceletum) скелет.
Зовнішній кістковий скелет у осетрових риб на голові представлений кістковим панциром з покривних кісток, які покривають хрящовий череп зверху і з боків до зовнішніх зябрових отворів.
У тулубовому відділі зовнішній кістковий скелет представлений характерними для всіх осетрових риб п'ятьма рядами кісткових жучок з гострими шипами, що грають захисну функцію (один дорсальний, два бічних і два черевних ряди). Передні жучки бічних і черевних рядів, розростаючись, покривають ззовні хрящовий пояс грудних плавців і перетворюються в покривні кістки поясу передніх кінцівок. На хвостовому стеблі бічні поверхні суцільно покриті ромбічними пластинками, подібними до ганоїдної луски, а верхній край — вилко-подібними лусочками фулькрами.
Внутрішній скелет у осетрових риб зберігає в дорослому стані дуже давню ознаку — повно виражену спинну струну — хорду, окутаний щільним сполучнотканинним футляром, хребет представлений тільки хрящовими дугами хребців.
Зовнішній скелет тулуба осетрових або жучки (рис. 93) — великі кісткові луски, що складають основу зовнішнього скелету тулуба. Вони розміщуються на тулубі у 5 рядів, їхня форма дещо відрізняється в кожному з рядів.
Дорсальний ряд жучок іде по середній лінії спини і тому окремі лусочки мають вигляд двоскатного даху. Вершина його (коньок) до ваднього кінця піднімається, потовщується і переходить у спрямований назад тупий шип. Шкіра між жучками позбавлена скелетних утворень, що надає можливість бічних вигинів тіла.
Рис. 93
Рис. 93. Типи лусок шкірних покривів стерляді (за Гуртовим М. М. та ін., 1976 p.): 1 — жучки з бічного ряду; 2 — жучки з черевного ряду; 3 — жучки із спинного ряду; 4 — міжрядові луски
Жучки бічного ряду менших розмірів, ніж спинного, і мають не зовсім правильну ромбічну форму. З переду назад, по зовнішній поверхні луски, проходить невисокий тупий валик — гребінець. Під поздовжнім гребенем у каудальному напрямку, луску пронизує канал бічної лінії. Уздовж заднього краю луски від нього вентрально -відходять відгалуження, які відкриваються на нижньому задньому краї жучки. Передні жучки бічного ряду дають верхні елементи покривного плечового поясу.

Ви бачите тільки 44% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.