Книжки по сільському господарству

Будова шкіри

Мельник. Анатомія риб

Шкіра виконує різноманітні функції. Поряд із захистом організму від шкідливих впливів середовища, вона бере активну участь в ; обміні речовин. Через неї проникають вода, аміак, деякі солі, вугільна кислота, кисень, що має важливе значення при шкірному диханні та осморегуляції. Крім того, шкірі риб притаманні різного характеру чутливі клітини.
Шкіра риб складається з двох шарів: верхнього — епідермісу і нижнього — дерми (власне шкіри). Межею між цими шарами служить базальна мембрана. Під власне шкірою знаходиться підшкірна сполучна тканина з жировими клітинами.
У круглоротих і риб епідерміс м'який і тонкий, що складається з декількох (2-15) рядів епітеліальних клітин. Клітини, що розташовані у верхніх шарах, сплющені, дещо роговіють і постійно злущуються, не перешкоджаючи виділенню слизу.
Епідерміс багатий різними чутливими клітинами і вільними нервовими закінченнями, причому кровоносних судин у ньому немає. А в дермі є і нерви, і кровоносні судини.
Шкіра круглоротих і риб розрізняється за своєю будовою. У міног (рис. 49) шкіра завжди гола, покрита тонким шаром кутикули, позбавлена луски. Епідерміс містить велику кількість клітин, що виділяють слиз. У міксин є і багатоклітинні слизові залози, розташовані вздовж бічної лінії, що виділяють значно більшу кількість слизу, ніж шкіра міног.
Одна міксина, поміщена у відро з водою, за короткий час може перетворити всю воду у слиз. Ця особливість міксин тісно пов'язана з їх способом життя. Зариваючись в намул, міксини скаламучують воду, але завдяки виділеному слизу намул швидко осідає, вода очищається і знову стає придатною для дихання. Важливу роль слизовиділення відіграє у міксин і при їх зануренні в порожнину тіла жертви.
Епідерміс межує з дермою, яка побудована зі сполучної тканини, волокна у ній розташовуються у поздовжньому і поперечному напрямках. На відміну від риб, у круглоротих пігментні клітини розташовані не в дермі, а глибше, над шаром підшкірної сполучної тканини.
Будова шкіри риб залежить від їхнього способу життя. Звичайно в риб з вищою швидкістю плавання товщина шкіри збільшується і змінюється її будова та ступінь розвитку окремих шарів.

Ви бачите тільки 31% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.