Книжки по сільському господарству

Зовнішній огляд костистих риб

Мельник. Анатомія риб

Тіло щуки (рис. 34) сильно витягнуте у довжину і стиснуте з боків, майже однакової висоти на всьому протязі. Спереду воно починається досить великою головою, а ззаду закінчується звуженим округлим хвостовим стеблом. Чітких меж між окремими частинами тіла немає. Можна вважати, що голова закінчується на рівні заднього краю зябрової кришки, за нею до рівня анального отвору йде тулуб, далі — хвіст.
Витягнута форма тіла з загостреним переднім кінцем — пристосування до стрімкого руху у воді під час кидка на здобич. Рівна пряма форма спини дозволяє щуці плавати або стояти під самою поверхнею води і на мілких місцях, залишаючись непоміченою.
Рис. 34.
Рис. 34. Зовнішні ознаки щуки: 1 — спинний плавець; 2 — хвостовий плавець; 3 — анальний плавець; 4 — черевний плавець; 5 — грудний плавець
Цьому ж сприяє і зеленкувато-сіре плямисте забарвлення, що добре видно на свіжій рибі. Як у величезної більшості риб, верхня частина тіла щуки забарвлена в темні тони, нижня — світла. У воді риба звичайно освітлена світлом, що падає зверху.
У цьому випадку на череві виникає демаскуюча тінь, що підкреслює об'ємність тіла риби. Світле забарвлення черева помягшує тінь,н і разом з темним забарвленням спини робить рибу однотонно забарвленою. Тіло риби як би втрачає свій об'єм і стає менш помітним. Покриваючі боки світліші і темні плями, що об'єднуються в деяких особин у повздовжні або поперечні смуги, добре маскують рибу в заростях водяної рослинності.
На відміну від щуки, тіло окуня (рис. 35) вище і компактніше, досить сильно стиснуте з боків, з більш або менш вираженим горбом на спині. Спереду воно загострене, але з відносно тупим кінцем, а ззаду плавно переходить у хвостове стебло. Спина темно забарвлена, черево світле. З боків тіла є ряд темних поперечних смуг, що відіграють маскувальну роль.
Тіло коропа (рис. 36) — малорухливої риби — щільне, валькувате, з відносно слабким вигином спини і майже прямою лінією черева. Верхня частина темна, нижня світло забарвлена.
Рис. 35
Рис. 35. Зовнішні ознаки окуня: 1 — спинний плавець; 2 — хвостовий плавець; 3 — анальний плавець; 4 — черевний плавець; 5 — грудний плавець
Рис. 36
Рис. 36. Зовнішні ознаки коропа: 1 — спинний плавець; 2 — хвостовий плавець; 3 — анальний плавець; 4 — черевний плавець; 5 — грудний плавець
Покриви. Тулубовий і хвостовий відділи костистих риб покриті справжньою кістковою лускою, повна або часткова її відсутність — явище вторинного характеру, що спостерігається у різних форм коропа. Луска місцями заходить і на голову: у потиличній ділянці, на зябровій кришці і на «горлі». Окремі лусочки розташовуються на тілі косими рядами, причому передні лусочки налягають на задні таким чином, що з поверхні помітні тільки їх невеликі задні краї. Найбільша луска лежить по середній лінії з боків тіла. На спині, череві, хвості і верхній частині голови вона значно дрібніша за розмірами.
Плавці. Костисті риби мають добре розвинуті парні і непарні плавці. До непарних плавців відносяться спинні (їх може бути декілька), анальний і хвостовий. Парні плавці представлені грудними і черевними (причому черевні плавці у деяких видів риб можуть знаходитись під — або перед грудними, в такому випадку їх слід розглядати як додаткові грудні плавці (Мельник О. П., 1998). Вільна лопать плавця представляє шкірну складку, підтримувану плавцевими променями. На відміну від акулових риб, промені плавців не хрящові, а кісткові. Очистивши епідерміс з одного боку плавця (краще спинного) або розглядаючи його на просвіт, можна переконатися, що перо плавця підтримується променями трьох типів.
Ближче до каудального кінця плавця лежать м'які розгалужені промені. Верхня частина таких променів розділена на окремі маленькі промені і має вигляд пензлика.
Ближче до переднього краю лежать нерозгалужені промені, що можуть бути розділені на дві групи. Одні по довжині розділені на окремі членики, вони м'які і здатні гнутися. Такі промені називаються членистими. Інші промені не мають члеників, звичайно вони гверді, з гострою вершиною.

Ви бачите тільки 29% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.