Книжки по сільському господарству

Форма тіла риб

Мельник. Анатомія риб

Риби — це особлива група водних хребетних тварин, що вперше з'явилися на Землі багато мільйонів років тому, задовго до епохи динозаврів. Від примітивних водних хребетних предків почалася еволюція риб, в процесі якої вони приймали різноманітні форми тіла. Цілком природно, що водне середовище, яке охоплює Земну кулю від полюсів до екватора і яке зустрічається в межах висот близько 6000 м над рівнем океану і глибин понад 10000 м, надзвичайно різноманітне за умовами існування для риб.
У теперішній час риби успішно заселили буквально усі великі водойми планети. Беручи до уваги довгу історію еволюції риб, немає нічого дивного в тому, що вони піддалися різним анатомічним і фізіологічним адаптаційним змінам, щоб заселити надзвичайно різноманітні місця існування, вижити там і успішно розмножуватися. Сучасних риб можна знайти в таких різноманітних природних середовищах, як ріки в джунглях, холодні антарктичні води, темні глибини океанських западин, підземні печери і високогірні озера в Андах. Навіть поверхня землі не завжди є для них нездоланною перешкодою — адже деякі риби здатні жити тривалий час на суші і навіть пересуватися по землі, або пересуватися по стеблах водних рослин і скелях. Є риби, що здатні на короткі польоти над водою. Вони злітають у повітря і планують над поверхнею води, допомагаючи собі грудними плавцями, які роблять швидкі рухи.
Оскільки риби, поширені у водному середовищі, починаючи від високогірних водойм і закінчуючи океанічними глибинами, зустрічаються як у полярних водах, так і у тропіках, то природно, що для життя в настільки різноманітних умовах у них виник цілий ряд різних пристосувань, що дозволяє їм існувати у гірських потоках зі швидкістю руху води до 2 і більше метрів за секунду, а на великих глибинах понад 10000 м, де тиск досягає до 1000 атмосфер. Настільки ж велика й амплітуда пристосувань до такого фактора, як температура. Риби живуть при температурах, близьких до температур замерзання солоної води (-2; -3°) і при +50°С. Така ж велика і амплітуда коливань солоності води, при якій можуть жити риби.
Різноманітні умови існування природно сприяють адаптивній радіації організмів і безсумнівно, що цим пояснюється той факт, що серед хребетних, риби є класом, найбільш багатим видами.
Таким чином, морфологічна розмаїтість риб нерозривно зв'язана з розмаїтістю їхнього способу життя, що також обумовлює велике розмаїття розмірів та форм тіла риб. Форма тіла різних видів рибоподібних і риб дуже різноманітна і залежить від тих умов водного середовища в якому ці види живуть.
Протягом тривалого історичного розвитку в різноманітних умовах риби набули найдивовижніших форм (рис. 5). Життя в певній водоймі (море, річка, озеро, струмок тощо), у поверхневих шарах води, в її товщі чи на великих глибинах, серед рослинності або у воді, позбавленій рослин, серед підводного каміння, коралових заростей вплинуло на форму їх тіла.
Зустрічаються риби довгі, обтічні, як торпеда, широкі й плоскі, наче диск для метання, стрілоподібні, змієподібні, стрічкоподібні, кулясті та ін.
Більшість риб має типову веретеноподібну, сплюснуту з боків, форму тіла. Завдяки такій формі вони можуть пересуватися легко, швидко та на великі відстані. Тіло більшості акул, які спритно й швидко плавають (понад 70 км/год), нагадує торпеду. Красу і грацію їх рухів особливо виразно можна побачити, спостерігаючи за ними під водою.
Формою тіла риб, зокрема акул, зацікавились спеціалісти-біоніки. Встановлено, що форма тіла акули разюче схожа з крилом літака, та й піднімальна сила її анітрохи не менша. І для суднобудування форма тіла акул становить великий інтерес. Природа, яка створила таких чудових плавців, як риби, дала прекрасний зразок конструкторам-суднобудівникам, особливо підводних човнів. Поки що в нас немає таких суден, які б за швидкістю й маневреністю могли зрівнятися з кращими плавцями — рибами.

Ви бачите тільки 20% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.