Книжки по сільському господарству

Розмноження

Науменко. Фізіологія сільськогосподарських тварин ІІ том

Розмноження — складний фізіологічний процес, який являє собою одну з основних характерних властивостей живих істот, що забезпечує збереження виду.
Хребетні тварини розмножуються тільки статевим шляхом, коли жіноча яйцеклітина запліднюється чоловічою статевою клітиною (злиття і взаємна асиміляція-дисиміляція гамет). Після запліднення з статевих клітин утворюється зигота, яка перетворюється незабаром на ембріон, а потім плід. Розмноження можливе тільки в статевозрілих тварин, коли статеві органи їх досягають цілковитого розвитку, а в статевих залозах починають вироблятися статеві клітини й гормони. У тварин виникає особлива форма поведінки, яка виявляється статевими рефлексами. Настає статева зрілість. З цього часу самець здатний вже запліднити самку, а вона — стати вагітною. Тому тварин слід розділити за статтю й утримувати групами (до настання статевої зрілості).
Здатність до запліднення в самців зберігається до глибокої старості, а у самок втрачається в певному віці (клімактеричному): у кобили на 22-27'-му році, корови — на 20-22-му, вівці й кози — на 8-му, собаки й кішки — на 10-му році.
Робота 102. Фази статевого циклу в гризунів
Розрив зрілого фолікула і вихід з нього яйцеклітини зветься овуляцією. Цей процес повторюється через певний проміжок часу протягом року в самок, якщо вони не запліднені.
Морфофункціональні зміни, які відбуваються в статевому апараті й у всьому організмі самки від однієї тічки до наступної, називають статевим циклом. Він складається з статевої активності (тічки) та статевого спокою. Статевий цикл триває в самок сільськогосподарських тварин 17-21 день. У самок лабораторних тварин цикл триває: 14-15 днів у морських свинок і 4-6 днів у миші й щура. Особливо значні зміни відбуваються в статевих органах гризунів.
Якщо приготувати мазок з піхвового слизу миші, то можна легко виділити чотири фази статевого циклу: перша фаза — міжтічкова (діеструм), друга — передтічкова (про-еструм), третя — тічка (еструм), четверта — післятічкова (метоеструм).
Тривалість окремих фаз статевого циклу залежить від віку тварин, годівлі, утримання, пори року.
Мета досліду: визначити фази статевого циклу гризунів.
Для роботи необхідно: самки білих мишей, фарба Гімзи-Романовського, фізіологічний розчин, мікроскоп, скляні палички, предметні скельця, спиртівка, фільтрувальний папір, вата.
Хід роботи. Знежирюють предметне скельце. Роблять на ньому мазок з слизу миші. Мазок висушують на повітрі, фіксують над полум'ям спиртівки і вкривають фарбою Гімзи-Рома-новського протягом 5-10 хв. Потім мазок промивають під слабким струменем води й висушують. Приготовлений мазок розглядають під мікроскопом. Одержану картину порівнюють з рис. 96, де 1 — ядерні епітеліальні клітини; 2 — слиз; 3 — лейкоцити; 4 — зроговілі епітеліальні клітини. Кожна фаза статевого циклу характеризується своєрідним клітинним складом: перша — в мазку на фоні слизу є багато лейкоцитів, а також зустрічаються ядерні епітеліальні клітини (рис. 96, а); друга — є тільки епітеліальні клітини (рис. 96, б); третя — присутні зроговілі без'ядерні клітини у вигляді лусочок (рис. 96, в); четверта фаза — спостерігаються невеликі тяжі слизу, ядерні та без'ядерні епітеліальні клітини (рис. 96, г). Встановлюють, якій фазі статевого циклу відповідає досліджуваний мазок.

Ви бачите тільки 24% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.