Книжки по сільському господарству

Кров

Науменко. Фізіологія сільськогосподарських тварин ІІ том

Кров — рідка біологічна сполучна тканина організму, червоного кольору, солонувата на смак. В'язкість крові в чотири-п'ять раз перевищує в'язкість води. Кров складається з рідкої фази (плазми) і формених елементів — еритроцитів, лейкоцитів і кров'яних пластинок — тромбоцитів. Формені елементи становлять 40-45% об'єму крові, об'єм плазми — 55-60%. Кількість крові в організмі тварин і людини становить приблизно 7-8% живої маси. Кров виконує ряд важливих функцій.
Транспортна функція полягає в постачанні тканини поживними речовинами (білками, жирами, вуглеводами), мінеральними солями, вітамінами, ферментами, киснем, водою. Кров також виносить з організму кінцеві продукти обміну: вуглекислий газ, сечовину, сечову кислоту та інші речовини, що виділяються з організму.
Терморегулювальна функція. Кров, циркулюючи в організмі, вирівнює температуру тіла, віддаючи зайве тепло через легені й шкіру в навколишнє середовище. Температурні зміни крові впливають на відповідний центр гіпоталамусу, який регулює утворення і віддачу тепла.
Захисна функція. В крові знаходяться різні антитіла, які захищають організм від хвороботворних мікробів та їхніх токсинів. Захисну роль виконують і лейкоцити. Зсідання крові також відноситься до цієї функції.
Корелятивна функція полягає в постачанні тканин і органів гормонами й біологічно активними речовинами, які регулюють їхню діяльність.
Кров разом з лімфою і тканинною рідиною утворює внутрішнє Середовище організму (гемеостаз), сприятливе для життєдіяльності клітин,а також бере участь в підтримці постійного складу гомеостазу а фізико-хімічних властивостей організму.
Крім того, кров наповнює кавернозні (печеристі) тіла статевих органів самців і самок під час статевого збудження.
Робота 29. Взяття крові в тварин
Мета досліду: ознайомити студентів з технікою взяття крові у великих і малих тварин.
Для роботи необхідно: піддослідні тварини, ефір, спиртовий розчин йоду, розчин лимоннокислого натрію, спирт, штатив з пробірками, ножиці Купера, черевоподібний скальпель, голки для взяття крові, вата.
Хід роботи. При взятті крові тварин надійно фіксують, потім вистригають або вибривають волосяний покрив, протирають шкіру спиртовим розчином ефіру. Стерильною голкою проколюють шкіру, стінку судини і набирають відповідну кількість крові в стерильну колбочку чи пробірку.
У коней, великої і малої рогатої худоби невелику кількість крові для морфологічного аналізу одержують з вушної вени, надрізаючи її або проколюючи голкою. Для одержання великої кількості крові в цих тварин роблять пункцію яремної вени на межі верхньої й середньої третини шиї. Після фіксації тварини великим пальцем лівої руки здавлюють вену нижче місця пункції, а потім проколюють кровопус-каючою голкою шкіру й стінку вени. Голку вводять проти току крові під кутом 45° з лівого боку (рис. 43, а) і з правого (рис. 43, б) боку.
У свиней невелику кількість крові одержують, надрізаючи стерильним скальпелем велику вушну вену. Для одержання значної кількості крові гострими ножицями або скальпелем відсікають кінчик хвоста довжиною до 1,5 см. Кров беруть в стерильну пробірку. Рану дезинфікують 5%-м спиртовим розчином йоду, а кінчик хвоста здавлюють гумовим кільцем або хірургічні петлею з шовку на добу.
У собак невелику кількість крові одержують, надрізаючи край вуха або проколюючи м'яку частину ступні-Велику кількість крові одержують пункцією пе-редньозовнішньої плюс-невої вени, розмішеної на зовнішній поверхні гомілки.
рис.
рис.
Вену здавлюють нижче колінного суглоба. Голкою проколюють шкіру і стінку вени. Кров набирають у шприц.
У кроликів малу кількість крові беруть з вушної вени зовнішнього краю вуха. Кролика садять у спеціальний ящик з отвором для голови. Перед взяттям крові вухо протирають спиртовим розчином ефіру.
У морських свинок, щурів і мишей для взяття крові надсікають вухо або надрізають кінчик хвоста. При цьому вени вуха чи корінь хвоста здавлюють пальцями. В периферичну частину здавленої вени вводять тонку голку, і кров всмоктують в шприц. Місце уколу до і після взяття крові дезинфікують спиртовим розчином ефіру.
У курей та індиків невеликі порції крові беруть, надрізаючи гребінь або сережки; в гусей і качок проколюють м'якоть ступні. Велику кількість крові в птиці беруть з підшкірної підкрильцевої вени. При цьому пір'я вискубують, вену здавлюють пальцем в ділянці ліктьового суглоба, прокол роблять під кутом ліктьового вигину (рис. 44, місце пункції позначено хрестиком).
У зв'язку з швидким зсіданням крові в птиці місце проколу вени протирають протизсідаючою рідиною (антикоагулянтом). При цьому краплі крові, що виступили, переносять піпеткою в бюкс з антикоагулянтом. Після взяття крові місце пункції на кілька хвилин зажимають тампоном, змоченим дезинфікуючою рідиною.
У риб невеликі дози крові беруть з підшкірної або глибокої хвостової артерії. Легким поворотом піпетки навколо осі перерізають стінку артерії, і кров самопливом надходить в піпетку (рис. 45). Крім того, кров у риб можна брати з серця. Для цього ін'єкційну голку вводять за сагітальною лінією між грудинними плавцями з легким нахилом у бік голови. Для видалення слизу на шкірі місце пункції протирають 70%-м спиртом і просушують тампоном.
У жаби кілька крапель крові можна одержати шляхом ампутації ножицями пальців лапки або шляхом пункції шкірної вени, яка розміщена посередині черева (шкіру спочатку надрізають). Одержують кров також і пункцією з оголеного серця.
Робота 30. Визначення об'ємних співвідношень плазми і формених елементів крові
Мета досліду: вивчити кількісне співвідношення плазми і формених елементів крові.
Для роботи необхідно: кров тварини, лимоннокислий натрій (20-30 мг на 10 мл крові), спирт, стерильна пробірка, центрифуга, центри-фужні пробірки, вата.
Хід роботи. В пробірку з антикоагулянтом вносять 10 мл крові взятої з яремної вени тварини. Пробірку закривають стерильною пробкою і кілька раз перевертають для перемішування крові з антикоагулянтом. Потім кров переливають у центрифужні пробірки і центрифугують протягом 20 хв при 3000 хв*1. В результаті кров розшаровується на плазму і формені елементи. Об'єм плазми в крові становить близько 60%, формених елементів — 40%.
Робота 31. Одержання плазми, сироватки і фібрину
Мета досліду: познайомити студентів з методиками одержання плазми, сироватки крові й фібрину.
Для роботи необхідно: піддослідна тварина, лимоннокислий натрій, спиртовий розчин йоду, спирт, ефір, штатив з пробірками, голки для взяття крові, дерев'яні палички, ножиці, вата.
Хід роботи. З яремної вени тварини беруть 10 мл крові в стерильну пробірку, в яку перед цим наливають 1 мл 5%-го розчину лимоннокислого натрію. Вміст пробірки перемішують і центрифугують (3000 хв"1) протягом 20 хв. При цьому формені елементи осядуть, а зверху залишиться плазма жовтуватого кольору.
Для одержання сироватки пробірку з кров'ю ставлять у штатив і вміщують в термостат на 15-20 хв або витримують при кімнатній тем-ПеРатурі. Через кілька хвилин кров зсідає, настає ретракція кров'яного густка з виділенням сироватки солом'яно-жовтого кольору.
Для одержання фібрину в стаканчик вливають 10 мл крові, яку потім збовтують дерев'яною чи пластмасовою паличкою. При цьому волокна фібрину намотуються на паличку. Відмиті у воді під краном нитки фібрину набувають жовтого кольору. Кров, яка лишилася в стаканчику, називається дефібринованою.
Робота 32. Визначення в'язкості крові, плазми і сироватки
В'язкість — показник внутрішнього зчеплення складових елементів крові — має велике значення для руху крові по судинній системі. Вона визначає гідродинамічні властивості крові. На в'язкість крові впливає кількість формених елементів, гемоглобіну та білків плазми.
В'язкість крові вища від в'язкості води. Якщо в'язкість води прийняти за одиницю, то в'язкість крові дорівнює 3-5.
Мета досліду: ознайомити студентів з методом визначення в'язкості крові, плазми й сироватки.
Для роботи необхідно: піддослідні тварини, кров, плазма і сироватка крові, 10%-й розчин лимоннокислого натрію, злегка підсинена дистильована вода, фізіологічний розчин, набір інструментів для взяття крові, хімічні стакани ємністю 100 мл (2 шт.), мікропіпетка, віскозиметр, секундомір.

Ви бачите тільки 21% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.