Книжки по сільському господарству

Основні положення фізіологічного експеременту

Науменко. Фізіологія сільськогосподарських тварин ІІ том

Вивчення фізіологічних закономірностей полегшується тим, що їх можна відтворювати в експерименті, тому фізіологія вважається експериментальною наукою. Наукові дослідження в фізіології проводяться двома методами: аналітичним і синтетичним, а також багатьма методиками, такими, як екстирпація (видалення органів), трансплантація (пересаджування органів), денервація (позбавлення нервів), лігування (перев'язка кровоносних судин і нервів), катетеризація судин, перфузія органів (наповнення їх різними розчинами), фістульна методика із застосуванням зовнішніх анастомозів, методика електрофізіологічних досліджень тощо.
Спочатку в фізіологічних дослідженнях переважав аналітичний метод із застосуванням вівісекції (живосічення). Прикладом можуть бути гострі досліди, що проводилися на тваринах під наркозом, однак часто одержані дані були неточними.
Видатний експериментатор І. П. Павлов у своїх дослідах почав застосовувати синтетичний метод. Вивчаючи тварин з хронічними фістулами, він і його помічники одержали об'єктивні дані, завдяки яким було оновлено основні фізіологічні положення і майже заново створено вчення про фізіологію травлення.
Багато вітчизняних вчених (С. В. Стояновський, О. В. Квасниць-кий, С Ю. Ярослав, А. М. Журбенко, А. А. Алієв, О. Д. Синєщоков, О. О. Кудрявцев та ін.) модифікували, вдосконалили павловські методи й використали їх для дослідження не лише лабораторних, а й сільськогосподарських тварин. На основі сучасних досягнень фізики, електроніки, кібернетики та інших наук дослідні інститути, зокрема Інститут фізіології ім. О. О. Богомольця НАН України, створили прилади та обладнання, які дозволяють проводити експерименти і досліджувати фізіологічні процеси в організмі на високому науковому рівні.
Під час вивчення фізіології студенти мають опанувати основні фізіологічні методики і навчитися використовувати їх на лабораторно-практичних заняттях.
Піддослідні тварини, їх утримання і фіксація
Для демонстрації фізіологічних процесів і функцій, що мають місце в організмі, необхідні піддослідні тварини. Під час експериментів на лабораторно-практичних заняттях переважно використовують жаб, оскільки їх утримання не потребує значних витрат. Вони є-найкращим об'єктом для проведення операцій, особливо під час вивчення фізіології нервів та м'язів, кровообігу, центральної нервової системи. Для дослідження фізіології травлення, дихання, вищої нервової діяльності, аналізаторів використовують собак і сільськогосподарських тварин (овець, телят, свиней, коней). У разі потреби на цих тваринах можна проводити операції накладання хронічних фістул на різні відділи шлунково-кишкового тракту.
Тварин слід обирати здорових, з коротким волосяним покривом і широкою грудною кліткою. Для експериментів можна використовувати мишей, пацюків, кролів, курей, голубів та піших тварин. Всі вони потребують належного утримання, годування, догляду, особливо тварини з хронічними фістулами.
Жаб краще селити у віварії восени, коли вони мають добрий фізіологічний тонус. Взимку їх слід утримувати у ваннах з проточною водою. Зафіксувати цих тварин під час експерименту неважко. Спочатку роблять декапування, тобто ножицями відрізають верхню щелепу жаби позаду очей (рис. 1, а), а потім їх знерухомлюють, руйнуючи спинний мозок (рис. 1,6). В експериментах, де необхідно мати неушкоджений спинний мозок, жаб фіксують шпильками на коркових дощечках. В разі потреби їх наркотизують під скляним ковпаком, куди кладуть ватний тампон, змочений ефіром.
рис.1
Кролів і собак фіксують на дошках з головотримачами та отворами для мотузок (рис. 2). Для фіксації великих тварин використовують спеціальні станки (рис. 3). У разі їх відсутності тварин тримають за допомогою мотузної петлі або прив'язують за роги. Якщо цього недостатньо, використовують відвертаючі засоби — здавлювання носогубного дзеркала пальцями, носовими щипцями (рис. 4, а) або носовим затискачем Кульсієва (рис. 4, б).

Ви бачите тільки 25% питання.

Текст смс:
kksg
на номер
4345

Щоб отримати доступ до матеріалів сайту надішліть смс з текстом kksg на номер 4345. Після цього введіть номер мобільного, з якого ви надіслали смс. Вартість смс — 3 грн.